Czy warto inwestować w zadłużone mieszkanie?

Czy warto inwestować w zadłużone mieszkanie?

umarzanie-dlugow

Kupno zadłużonego mieszkania może być problematyczne, ale niekoniecznie. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na kilka ważnych kwestii i sprawdzimy dokładnie całą dokumentację nieruchomości.

JAK KUPIĆ ZADŁUŻONE MIESZKANIE?

Każdy kto planuje zakup nieruchomości powinna przede wszystkim sprawdzić księgę wieczystą. Można to zrobić przez internet i wystarczy do tego znajomość numeru księgi. W księdze sprawdzamy dział II – własność, w którym znajdują się informacje o tym, kto może dysponować mieszkaniem i czy nie ma np. sporów spadkowych. Dział III wskazuje ewentualne prawa osób trzecich (np. egzekucja, służebności). W dziale IV znajdują się hipoteki, wraz z informacją, kto jest wierzycielem. 

Jeżeli chcą Państwo wziąć nowy kredyt hipoteczny na kupno zadłużonego mieszkania, należy pamiętać o tym, że nowa hipoteka stanowić będzie zabezpieczenie kredytu i może być ona wpisana do księgi wieczystej danej nieruchomości tylko wtedy, gdy wykreślone będą z niej stare zobowiązania. Banki kredytujące zadłużone mieszkanie zgodzą się na usunięcie roszczeń w postaci hipoteki, jak otrzymają zwrot wcześniejszych zobowiązań. Istotne jest jeszcze to, że bank musi udzielić wcześniej zgody na sprzedaż zadłużonej nieruchomości. Pamiętać należy również, że na wypadek, gdyby coś się okazało, o czym zbywca nas nie poinformował, możemy skorzystać z rękojmi za wady prawne. W takiej sytuacji może odstąpić od umowy. Rękojmia obowiązuje przez okres 5 lat od zawarcia umowy. 

Jak już wspomnieliśmy jednak na rynku nie brakuje ofert, w których zbywca nie ukrywa zadłużenia oraz chęci ucieczki od niego. Nie brakuje także klientów, którzy szukają nieruchomości z tym problemem. Dlaczego? 

Sprawa jest prosta – z reguły przyciśnięty sytuacją życiową sprzedający będzie gotów zaoferować niską cenę, byleby tylko wyjść z kłopotu. 

Kiedy już wiemy wszystko na temat kupna zadłużonego mieszkania, czas zastanowić się jak znależć zadłużone mieszkanie? Tego typu nieruchomość najszybciej znajdziemy na portalach społecznościowych, ogłoszeniach internetowych lub w gazecie, a nawet i na licytacjach oraz przetargach. Najczęściej jednak takie mieszkania kupują firmy zajmujące się skupem nieruchomości. 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.